FC Universitatea Cluj, gazda unui turneu semifinal dedicat juniorilor sub 19 ani

Echipa pregătită de Călin Sălăgean va juca începând de vineri, 16 iunie, până luni, 19 iunie, într-unul dintre cele patru turnee semifinale dedicate campioanelor județene de juniori (Under 19). Toate partidele de la Cluj vor avea loc în Parcul Sportiv “Iuliu Hațieganu”.

Formația noastră a ajuns în această fază după ce a trecut clar, într-o dublă manșă, de campioana județului Bihor, Bihorul Beiuș, cu 5-0 (în deplasare), respectiv 7-1 (acasă).

“Studenții” se vor duela cu Victoria Carei (Satu Mare), Unirea Sântana (Arad), Jiul Petroșani (Hunedoara) și Avântul Bârsana (Maramureș), miza fiind calificarea în etapa finală. Celelalte turnee semifinale vor fi organizate în Bacău, Săcele și Pitești, iar cele patru câștigătoare vor ajunge în ultimul act al campionatului județean Under 19, care se va juca la Buftea.

FC Universitatea Cluj a fost de neoprit în campionatul județean rezervat juniorilor sub 19 ani, câștigând toate cele 28 de meciuri pe care le-a disputat, într-o competiție în care a marcat 248 de goluri și a primit doar 11.

Programul turneului semifinal de la Cluj-Napoca

Vineri, ora 16:00, Victoria Carei – FC Universitatea Cluj ; ora 18:30, Unirea Sântana – Jiul Petroșani

Sâmbătă, ora 16:00, Avântul Bârsana – Unirea Sântana ; ora 18:30, Jiul Petroșani – FC Universitatea Cluj

Duminică, ora 16:00, Jiul Petroșani – Victoria Carei ; ora 18:30, FC Universitatea Cluj – Avântul Bârsana